SPORT: Brønderslev Løbeklub sender knap 3000 kroner af sted efter et løb, som der var god opbakning til

Brønderslev Løbeklub har været af sted på et løb til fordel for Knæk Cancer.

Det oplyser Thomas S. Mouritsen, der er klubbens næstformand. Han skriver:

- Vi fik en henvendelse fra en af medlemmerne, og et par stykker fra bestyrelsen var hurtige til at gribe bolden. I løbet af meget kort tid fik de stablet et lille arrangement på benene, hvor hver kilometer kostede 10 kroner. Vi løb i sløjfer af 3,5 kilometer, og efter hver sløjfe var der pitstop, med snacks pakket selvfølgelig efter coronaforeskrifter.

Thomas S. Mouritsen melder om, at arrangementet blev taget rigtig godt i mod af klubbens medlemmer.

- Og de medlemmer, som var forhindret, overførte det beløb svarende til det, som de nok ville ha´løbet. En enkel af vores medlemmer løb faktisk 17 kilometer i løbet af aftenen. Så i alt blev det løbet 1440 kroner ind, det beløb valgte Brønderslev Løbeklub at fordoble, så vi nu overfører næsten kr. 3000 til Knæk Cancer.

Han peger på, at klubben meget gerne vil støtte Knæk Cancer.

- Knæk Cancer er et godt formål, vi gerne vil støtte. Vores mangeårige bestyrelsesmedlem Formand Kirsten Melchiorsen døde i 2015 af denne forfærdelige sygdom, hun var faktisk aktiv i klubben, næsten helt til sin død, oplyser Thomas S. Mouritsen.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...